جواهرده، جواهری در رامسر

1397/4/19این بار با ما همراه باشید تا در وبلاگ مانیا به شما یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در عروس شهرهای شمالی را معرفی کنیم.

جواهرده، نامی آشنا برای مسافرینی است که به رامسر سفر میکنند.این روستا در 35 کیلومتری جنوب رامسر قرار دارد.برای رسیدن به جواهرده باید از میدان امام، سه راه فلسطین گذر کرده و بعد مسیری مستقیم را به مدت 40دقیقه تا 1 ساعت با ماشین به سمت کوه رانندگی کنید.جاده ای پر و پیج خم و جنگلی با پوششی سبز که در نگاه اول هر بینند ه ای را جذب  خود می کند.

در جاده منتهی به جواهرده تنها یک مسیر وجود دارد که قبل از انقلاب احداث شده است.در این جاده زیبا محله های متعددی وجود دارد .اغلب افراد بومی در کنار جاده بساط کرده اند و محصولات دامی و صنایع دستی خود را بفروش می رسانند.از دیگر جاذبه های این جاده چشمه های آبی است که در مسیر وجود دارد همانند چشمه آب معدنی و...

قبل از رسیدن به جواهرده دکه ها و رستوران سنتی نیز در این جاده قرار دارند که چای و قلیان و غذا های محلی همچون باقالاقاتق، کباب ترش، میرزا قاسمی و... سرو می کنند. از معروف ترین این رستوران ها می توان به رستوران عمو رجب اشاره کرد.

بعد از طی مسیری زیبا و پر و پیچ و خم به جواهرده  می رسیم.جواهرده عموما در فصول بهار و تابستان بیشتر از سایر فصول مورد استقبال مردم قرار می گیرد.در قدیم و حتی امروزه مردم منطقه طبق عادت در اوایل بهار به ییلاق جواهرده می روند در اوایل پاییز دوباره به شهر رامسر باز می گردند.

اما علت محبوبیت جواهرده در بهار و تابستان چیست؟

 

هوا در شهر رامسر و شهر های شمالی شرجی و با میزان رطوبت بالا همراه است ولی هوای جواهرده باوجود فاصله اندک تا شهر آب هوای خشک و خنکی دارد. به همین علت مورد توجه بومیان و مسافران می باشد. البته این ییلاق در فصل پاییز و زمستان نیز زیبایی خاص خود را دارد. در فصل پاییز به دلیل پوشش درختی جاده و کوه و تغییر رنگ برگ ها در این فصل یکی از زیبا ترین جاده های ایران می باشد. در فصل زمستان نیز اغلب جواهرده پوشیده از برف بوده و برای علاقه مندان به جاذبه های زمستان نیز جذاب است.