قلعه مارکوه در کتالم رامسر

1397/4/30بار دیگر در وبلاگ مانیا می خواهیم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری رامسر را به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید:

 

امروز می خواهیم یکی از جاذبه های تاریخی رامسر یعنی قلعه مارکوه را مورد بررسی قرار دهیم. شاید اگر زیاد به شمال و شهر رامسر سفر کنید بعد از مدتی جاذبه های این شهر برای شما تکراری شود و به سراغ جاذبه هایی بروید که کمتر مشهور هستند. قلعه تاریخی مارکوه در حومه رامسر یعنی منطقه کتالم قرار دارد.قلعه مارکوه رامسر در سال 79 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ثبت آثار ملی شده است.

این قلعه بر روی یک کوه قرار گرفته دارد و نام خودش را نیز این کوه به ارث برده است. درباره نام این کوه ابهامات زیادی وجود دارد؛ یکسری وجود مار های فراوان در کوه را علت این نام گذاری آن می دانند.افراد دیگری می گویند به علت حضور قوم مادها در حوالی این کوه چنین نامی برای آن نهاده اند و برخی دیگر معتقدند منظور از مار، مادر است زیرا در گویش محلی منطقه مادر را "مار" خطاب می کنند.

 

برای رسیدن به قلعه مارکوه باید به کتالم بروید و بعد از طی مسافتی به ورودی مارکوه می رسید که پیاده روی جذابی نیز دارد. برای دیدن این قلعه تاریخی می بایست حدودا 300 پله را طی کنید.در این مسیر انواع پوشش گیاهی وجود دارد از جمله شمشاد، آلو های جنگلی، ازگیل و... که لذت این مسیر را دو چندان می کند. بعد از رسیدن به قلعه، رامسر زیر پای شما قرار دارد و به راحتی می توانید نمایی زیبا از دریا و جنگل را مشاهد کنید و از آن لذت ببرید.

 

قلعه مارکوه در گذر زمان تخریب شده است و از آن قلعه فقط دو برجک نگهبانی مانده است.در این قلعه برای 100 سرباز جا وجود داشته است. و جنس آن از سنگ، ساروج و گچ است.

 

بهترین زمان برای بازدید از قلعه:

بدون شک هر فصل این قلعه زیبای های خاص خودش را دارد:

بهار: شاید معتدل ترین آب و هوا در این فصل باشد که پوشش گیاهی نیز در آن به زیبا ترین شکل خود وجود دارد و بازدید از این قلعه شکوه خاصی دارد.

تابستان: هوای رامسر در تابستان گرم و شرجی است. اما چون این قلعه در بالای یک کوه احداث شده است آب هوای معتدل تری دارد.

پاییز، فصلی با رنگ های مختلف: در پاییز با توجه به تغییر رنگ درختان زیبایی های منحصر به فردی دارد.با توجه اینکه در بالای قلعه پوشش گیاهی مناطق اطراف را می توان مشاهده نمود و مکان مناسب برای علاقه مندان به عکاسی نیز می باشد.

زمستان:  شاید در این فصل رامسر پوشیده از برف نباشد اما گاها دیده شده که قلعه مارکوه و اطرافش سفید پوشیده است.در این فصل نیز این قلعه تاریخی زیبایی های خود را داراست.

 

آرامگاه مرد تنهای شب:

در مسیر رسیدن به قلعه مارکوه می توانید به روستای نیاسته نیز سر بزنید. در این روستا مزار حبیب محبیان خواننده معروف می باشد.حبیب با آلبوم مرد تنهای شب شناخته شده است.می توانید در این روستا توقف کوتاهی بکنید و از جاذبه های آن نیز بهره ببرید.

 

مسیر دسترسی به قلعه مارکوه:

1) اگر از استان مازندران وارد رامسر می شوید باید به کتالم بروید.برای رفتن به کتالم می توانید از دور برگردان مسیر تنکابن رامسر به دوراهی کتالم برسید. و بعد از رسیدن به کتالم سراغ روستای تلارسر را بگیرید.بعد از آن جاده مشخصی تا مارکوه وجود دارد.

2) اگر از استان گیلان وارد می شوید باید بعد از طی چند کیلومتر به کتالم برسید و پس از آن به روستای تلارسر بروید. بعد از آن جاده مشخصی تا مارکوه وجود دارد.