کاخ موزه مرمر رامسر

1397/4/13رامسر، شهری که جاذبه هایش تمامی ندارد! بعید است که بتوانید با یکبار مسافرت به این شهر از تمام جاذبه های گردشگری اش بازدید کنید.عروس شهر های شمالی از جاذبه های تاریخی نیز بی نصیب نمانده و یکی از بهترین و پر بازدید ترین موزه های کشور را در دل خود جا داده است.

 

برای رسیدن به این موزه باید به ابریشم محله رامسر رفته و بعد از آن وارد خیابان شهید رجایی(جاده بالا) بشوید. نرسیده به هتل رامسر در این محل ، کاخ موزه رامسر قرار دارد.

از این موزه با نام هایی همچون کاخ مرمر، کاخ شاه، کاخ پهلوی، موزه تماشاگه خزر(بعد از انقلاب)، کاخ رامسر، موزه رامسر و... یاد می شود.

 

رامسر آنقدر زیبا بود که رضا شاه مجاب شد در این شهر شمالی یک امارت بزرگ بسازد.این کاخ به علت استفاده مکرر از سنگ مرمر به "کاخ مرر"  نیز مشهور می باشد. این امارت در زمینی به مساحت 6 هکتار و زیر بنای 600 متر احداث شده است.این بنا در سال 1316 به بهره برداری رسید.این کاخ چند روزی بیشتر در سال میزبان صاحب خودش نبود، و اکثرا محمد رضا پهلوی و دوست خارجی او  در آن ساکن بودند. این دوست محمد رضا شاه به علت آشنایی با گل و گیاه بیشتر وقت خود در ایران را در این باغ می گذراند.

 

در این کاخ چندین عمارت وجود دارد. و در محوطه کاخ چندین مدل گل و گیاه و مرکبات کاشته شده است که برخی از آنها گونه های نادر گل و گیاه می باشند.

برای ورود به موزه و تالار اصلی هیچ راه مستقیمی وجود ندارد و برای رسیدن به آن باید از شرق یا غرب وارد شوید. در سالهای ابتدایی تاسیس این موزه در کف محوطه شن وجود داشت که بعد ها به علت بارندگی زیاد و نفوذ آن به تاسیسات زیر زمینی موزه تغییر پیدا کرد و امروزه به جای آن از سنگ استفاده می شود.

 

در سر تا سر محوطه و راه های رسیدن به عمارت ها با شمشاد مزین شده است که خود به تنهایی یکی از جاذبه های این موزه به حساب می آید.قبل از ورود به عمارت اصلی یک استخر بزرگ در ورودی محوطه وجود دارد و در آن 4 نوع ماهی قیمتی و زینتی است که یکی از آنها ماهی خاویاری می باشد. بعد از طی حدودا 12 پله به تالار اصلی می رسید.

 

این موزه در اوایل بعد از انقلاب حدود 20 سال تعطیل بود و اشیاء قیمتی آن به تهران منتقل شده بود. بعد از چندین سال در سال 79 این موزه به ثبت آثار تاریخی رسید و بازدید از آن برای عموم آزاد شد.

ساعات بازدید از موزه رامسر در دو شیفت و صبح و عصر می باشد.